Vestuvių metinės – tai nepaprastos sukaktys, jos žymi santuokinį kelią, bendrą gyvenimą bei sutuoktinių bendrą augimą, savo šeimos puoselėjimą ir tobulinimą.

Viena gražiausių švenčių poros gyvenime yra vestuvės. Svajojama, kad ši diena būtų tobula bei nepakartojama, įspūdžiai išliktų ilgam ir kasmet ši diena paminima bei skaičiuojama, kiek metų pora jau nugyveno drauge. Tačiau vestuvių metinės nėra paprasta data, kiekvienos metinės – tai simbolis.

Vestuvių metinės (1–10 santuokos metai)

Pirmosios vestuvių metinės – popierinės vestuvės. Popierius – trapi medžiaga, puikiai tinkanti perduoti ar saugoti informacijai. Popierius siejamas ir su romantika – juk knygos, meilės laiškai rašomi būtent popieriuje. Drauge šios metinės simbolizuoja santykių trapumą, romantiką. Šventės „kaltininkai“ šia proga gali vienas kitam parašyti meilės laiškus ant dailaus popieriaus, o sveikinant porą popierinių metinių proga tinka dovanoti popierines dovanas, pavyzdžiui, tapetus, knygas apie šeimą, meilę ir pan.

Antrosios vestuvių metinės – medvilninės vestuvės. Medvilnė – paprasta, tačiau kokybiška medžiaga, tad ši sukaktis simbolizuoja perėjimą prie įprastų santykių, būdingų kasdienai. Jau nuo seno priimta, kad pora vienas kitam šią dieną dovanoja medvilnės skepetaites. Seniau ypač populiaru būdavo dovanoti dailias medvilnines nosinaites, šiandieninės tendencijos kiek pakeitė tradicijas ir sutuoktiniai dažniau dovanoja vienas kitam apatinius, neretai seksualius, naktinukus, taip pat marškinėlius, puoštus įvairiais užrašais. Svečiai gali dovanoti rankšluosčius, patalynę ir pan.

Trečiosios vestuvių metinės – odinės vestuvės. Pavadinimas siejamas su tuo, kad per santuokoje praleistą laiką pora jau turėjo išmokti puikiai vienas kitą jausti, jausti oda. Taip pat, kaip nesunku pastebėti, kiekvienos metinės siejamos su vis patvaresne medžiaga, tad oda yra tvirtesnė nei popierius ar medvilnė. Tradiciškai šia proga dovanojami odos dirbiniai, odiniai drabužiai ir pan.

Ketvirtosios vestuvių metinės – vaisinės vestuvės arba lininės vestuvės. Vaisingumas šiuo atveju, žinoma, traktuojamas kaip šeimos pagausėjimas. Ketvirtieji santuokos metai laikomi tais, kuriais idealu susilaukti vaikučio, nes tarpusavio santykiai jau nusistovėję, pakankamai brandūs. Seniau šia proga porai buvo dovanojami lininiai rankšluosčiai, staltiesės, šiais laikais tradicijų kaita požiūrį pakeitė ir pastarąsias dovanas vis dažniau keičia įvairių vaisių pintinaitė, citrinmedis ar kitas vaisius brandinantis naminis augalas.

Penktosios vestuvių metinės – medinės vestuvės. Medis – viena tvirtesnių medžiagų, simbolizuojanti gyvenimą, vaisingumą, žydėjimą. Toks simbolizmas perkeliamas ir į poros gyvenimą bei reiškia, kad praėjus penkeriems metams šeimoje jau turi krykštauti naujagimis, dar labiau sustiprinantis šeimą, o sutuoktiniai tarsi medžiai susipina savo šaknimis ir tampa nedaloma visuma. Taip pat šiuo atveju medis atlieka savo kaip statybinės medžiagos, nuo senų senovės buvusios viena pagrindinių, funkciją ir laikoma, kad iki šių vestuvių metinių pora jau turi įsikurti savuose namuose. 

Šeštosios vestuvių metinės – ketinės vestuvės arba špižinės vestuvės. Ketus – pakankamai tvirtas, puikiai įkaistantis ir šilumą išlaikantis metalas. Tačiau nuo stipraus smūgio ketus gal įskilti, o tai simbolizuoja, kad sutuoktinių santykiai tvirti, tačiau visgi nėra atsparūs dideliems smūgiams. Dovanoms, žinoma, puikiai tiks indai, puodai, keptuvės, žvakidės ir pan.

Septintosios vestuvių metinės – varinės vestuvės. Koks vario simbolis šiame kontekste? Nors iki tauriųjų metalų variui dar gana toli, tačiau jis laikomas vertingu metalu, o svarbiausia – tvirtu. Nuo seno buvo priimta, kad šių sukaktuvių proga sutuoktiniai pasikeičia varinėmis monetomis. Šiais laikais, žinoma, ši tradicija gerokai primiršta ir tokią simbolinę dovaną neretai pakeičia variniai papuošalai, diržas su varine sagtimi ir pan. Tačiau labai simboliška bei reikšminga sutuoktiniams šia proga padovanoti varinę pasagą – laimingo gyvenimo bei gerovės simbolį.

Vestuviu metines. Reiksmes nuo 1 iki 100 kartu pragyventu santuokos metu. Suzinok ir tu!

Aštuntosios vestuvių metinės – bronzinės vestuvės arba skardinės vestuvės. Prakalbus apie bronzą, skardą, tikriausiai ne vienam kyla asociacijos su šių metalų tviskėjimu. Taigi, vestuvių metinių kontekste šie du metalai simbolizuoja nusistovėjusį sutuoktinių gyvenimą, kupiną tarpusavio supratimo, šilumos. 

Devintosios vestuvių metinės – molinės vestuvės. Nuo seno molis buvo viena pagrindinių medžiagų indų, įrankių ir kitų rakandų, taip pat koklių, plytų gamyboje. Molis dėl savo savybių dažnai naudojamas kaip rišamoji medžiaga. Taigi šių sukaktuvių prasmė – santykiai šeimoje stiprūs, vyrą ir žmoną jungia tvirtas ryšys. Kaip dovana devynerių santuokos metų proga puikiai tinka moliniai indai, papuošalai, įrankiai, statulėlės ir kt.

Dešimtosios vestuvių metinės – alavinės vestuvės arba rožinės vestuvės. Alavas pasižymi lankstumu, kas yra esminis aspektas šių sukaktuvių simbolinėje prasmėje. Sutuoktiniai jau dešimt metų gyvena drauge, puikiai vienas kitą pažįsta, supranta. O rožė simbolizuoja aistrą, jausmus, kas šiuo atveju atspindi, jog po dešimties bendro gyvenimo metų sutuoktinius vis dar jungia stiprūs jausmai, meilė, aistra.

Vestuvių metinės (11–15 santuokos metai)

Vestuvių šventė daugelio porų gyvenime yra viena gražiausių, tobuliausių, kuriai surengti atiduodama daug savo laiko, energijos. Tačiau ta diena praeina, o sutuoktiniai toliau eina savo bendro gyvenimo keliu ir kasmet pamini savo gražiausios dienos metines. Pirmajame straipsnio dalyje  apie vestuvių metines  „Vestuvių metinės (1–10 santuokos metai)“ aptartos pirmųjų dešimties santuokos metų simbolinės reikšmės, o šioje dalyje kalbėsime apie 11–15 santuokos metus.

Vienuoliktosios vestuvių metinės – plieninės vestuvės. Plienas traktuojamas kaip tvirtas metalas, juk neretam teko girdėti posakį „Tvirtas kaip plienas“. Vienuolika santuokoje pragyventų metų liudija apie sutuoktinių bendrumą, tvirtus santykius, kitaip – plieninius. Seniau buvo tikima, kad sulaukę šios vestuvių sukakties sutuoktiniai jau turi būti užgyvenę namus, ūkį bei ne mažiau dviejų atžalų. Natūralu, kad dovanoms šia proga puikiai tinka dirbiniai, papuošalai iš plieno.

Dvyliktosios vestuvių metinės – šilkinės vestuvės. Ką mes žinome apie šilką? Pirmiausia, tai šis audinys apibūdinamas kaip itin švelnus bei malonus, maža to, šilkas yra vienas tvirčiausių audinių, natūralus bei neplyštantis. Taigi, ir sutuoktinių tarpusavio santykiai grindžiami švelnumu, atsparumu bei tvirtumu. Dvylika santuokoje pragyventų metų leido porai atrasti švelnumo bei atsparumo dermę. Ką dovanoti šia proga, nuspėti nesunku – puikiai tiks šilko audiniai, drabužiai, aksesuarai (pavyzdžiui, šalikėliai bei kaklaraiščiai). O siekiantys padovanoti originalią bei šiuolaikišką dovaną tikrai nustebins sutuoktinius, įteikę jiems apsilankymą tapybos ant šilko pamokose.

Tryliktosios vestuvių metinės – nėriniuotos vestuvės. Sakysite, nėriniai tikrai neatspindi santuokos tvirtumo ir drauge praleistų trylikos metų? Tačiau vestuvių metinių simbolika siejama ne tik su tvirtumu, tačiau ir su estetika bei grožiu, santykių puoselėjimu. Tad nėriniai atspindi tai, kad santuoką reikia vertinti ir su ja elgtis atsargiai lyg su plonyčiu nėriniu. Seniau buvo laikomasi tradicijos, kad žmona šią dieną turi iškepti plonyčius nėriniuotus blynus. Sutuoktiniai vienas kitam dovanodavo visa, kas puošta nėriniais. Šiais laikais dovanoms dažniau pasirenkami nerti apatiniai, o svečiai dovanoja nėriniais dekoruotus nuotraukų rėmelius, knygas, nėrimo siūlus ir pan.

Keturioliktosios vestuvių metinės – agato vestuvės (dar pavadinamos dramblio kaulo vestuvėmis). Agatas buvo rastas Sicilijos upėje Achates, būtent tuo ir grindžiama šio akmens pavadinimo kilmė. Viena esminių agato išvaizdos savybių – spalvotumas. Jų būna visų vaivorykštės spalvų, kuriomis remiantis skiriama daugybė agato grupių. Nuo seno tikima, kad agatas saugo nuo pavojų, o šeimoje – saugo sutuoktinių laimę bei ištikimybę. Laikantis senovės tradicijų, šią dieną sutuoktiniai vėl vienas kitam būtinai turi prisipažinti meilėje, patikinti, kad nebūtų jokių tarpusavio paslapčių. Dovanojami dirbiniai iš agato, pavyzdžiui, papuošalai, suvenyrai, statulėlės ir kt.

Penkioliktosios vestuvių metinės – krištolinės vestuvės arba stiklinės vestuvės. Sakysite, stiklas bei krištolas yra dūžtantys, netvirti? Tačiau minint penkiolikos santuokinio gyvenimo metų jie simbolizuoja skaidrumą, švarumą. Tikriausiai esate girdėję sakant „Skaidrus kaip krištolas“? Taigi, viena esminių krištolo savybių – skaidrumas. Matyt nesuklysime pasakę, kad kiekvienam yra tekę matyti krištolinę vazą. Ji skaidri, blizgi, o jei lengvai paliesime metaliniu daiktu, pavyzdžiui, šaukšteliu, išgirsime nuostabų skambesį. Dar mezolito laikais iš krištolo buvo gaminami papuošalai bei amuletai, o šios medžiagos skaidrumui ir tviskėjimui abejingų nebuvo. Išvertus iš graikų kalbos, žodis „krystallos“ reiškia „ledas“, „skaidrus akmuo“. Dar antikos laikais buvo tikima, kad krištolas yra sustingęs, negalintis ištirpti ledas. Senovės Romos turtuolių krištolas buvo ypatingai vertinamas – didžiulė prabanga buvo pasidabinti krištoliniu papuošalu ar gerti iš taurės, išpjaustytos iš kalnų krištolo.

Kalbant apie vestuvių metinių simboliką, tai krištolinės vestuvės rodo, jog sutuoktiniai gali pasigirti savo puoselėjamais tvirtais santykiais, sukurta šeima, spinduliuojančia meile. Tačiau krištolo savybė dužti taip pat rodo, kad šeima, nepaisant ilgų santuokos metų, ir toliau turi būti puoselėjama, saugoma, tausojama. Su šeima bei sutuoktiniu, kaip ir anksčiau, reikia elgtis rūpestingai, švelniai ir nuolat saugoti bei stiprinti tarpusavio santykius.

Jei laikomasi senųjų tradicijų, tai švenčiant penkioliktąsias vestuvių metines kviečiami santuokos liudytojai, artimieji, draugai, kiti vestuvių šventėje dalyvavę asmenys. Vaikai – bene svarbiausi šios sukakties svečiai, atspindintys santuokos džiaugsmą, šeimyninę laimę ir besitęsiantį gyvenimą. Dovanoti, žinoma, tinkamiausi daiktai iš krištolo, pavyzdžiui, papuošalai, suvenyrai, indai ir pan. Tokios dovanos tarsi atspindi, kad sutuoktinių santykiai turi būti skaidrūs kaip krištolas.

Penkioliktosios vestuvių metinės ypatingos ir tuo, kad po jų švenčiamos tik apvalios vestuvių metinių datos, t. y. kas penkerius bei dešimt metų. Tačiau, kaip ir kiekviena taisyklė, šioji taip pat turi išimtį, apie kurią šiek tiek vėliau.

Vestuvių metinės (16–30 santuokos metai)

Kiekvieni drauge nugyventi sutuoktinių metai liudija, kad pora geba prisitaikyti vienas prie kito, geba atleisti ir suprasti, kad abu deda pastangas, jog jų santuokos kelias būtų kuo lygesnis, tarpusavio santykiai kuo stipresni, o drauge leidžiamas laikas malonesnis, teikiantis vien pilnatvę ir džiaugsmą.

Kaip jau minėjome ankstesnėje straipsnio dalyje  „Vestuvių metinės (11–15 santuokos metai)“ iki penkioliktųjų vestuvių metinių sukaktys švenčiamos kasmet, tačiau vėliau – tik apvalios vestuvių metinių datos. Žinoma, sutuoktiniai gali paminėti šią svarbią dieną savo gyvenime, tačiau simboliniai pavadinimai suteikiami jau ne kasmetinėms sukaktims. Tačiau yra išimčių. Viena jų – 18 santuokoje pragyventų metų.

Aštuonioliktosios vestuvių metinės – turkio vestuvės. Turkis mums žinomas kaip nepaprasto grožio mėlynumo akmuo. Tačiau ar žinote, kad šis akmuo ypač vertinamas daugelyje Azijos bei Afrikos kultūrų, o Arabų šalyse turkis laikomas akmeniu, nešančiu laimę ir galinčiu pagydyti daugelį negalavimų? Kalbant apie šeimą, tai tikima, kad turkis saugo šeimą bei namus nuo blogio. Namuose ir santykiuose turkis suteiks pilnatvės, harmonijos.

Aštuoniolika santuokoje praleistų metų yra ilgas drauge nueitas kelias, kurio didžioji dalis dar priešakyje. Sukakties proga dovanoti tinka papuošalai, aksesuarai, dirbiniai iš turkio, kuris, kaip tikima, traukia meilę, turtus, sėkmę.

Dvidešimtosios vestuvių metinės – porcelianinės vestuvės. Su kuo mums asocijuojasi porcelianas? Dažniausiai su prabanga bei trapumu. Šios keraminės medžiagos pavadinimas kildinamas iš jūrų kriauklės „porcella“, pasižyminčios ypatingu vidinės pusės blizgesiu nuo perlamutro. Kilęs iš Kinijos ir tik XVII amžiuje atgabentas į Europą porcelianas buvo laikomas prabangos ženklu. Jis apibūdinamas: blizgus kaip veidrodis, lygus bei spindintis it ežeras saulėtą, ramią dieną, skambus kaip gongas ir pan. Tai žiupsnelis istorijos.

Šiais laikais porcelianas yra brangi, labai graži bei vertinama, tačiau dūžtanti medžiaga. Vestuvių metinių kontekste porcelianas simbolizuoja tai, kad dvidešimt metų santuokoje pragyvenę sutuoktiniai gali didžiuotis bei džiaugtis savo šeimos istorija, nueitu keliu, ilga sąjunga, tačiau drauge nepamiršti, kad laimei būdingas trapumas. Tačiau viskas priklauso tik nuo pačios poros, nuo jų atsargumo ir požiūrio į santykius, jų puoselėjimo.

Švenčiant dvidešimtąsias vestuvių metines, žinoma, stalas serviruojamas porceliano indais. Jei tam nėra galimybių, tinka ir vienas ar keli porceliano indai.

Dvidešimt penktosios vestuvių metinės – sidabrinės vestuvės. Na, kas gi iš mūsų nematęs sidabro? Tad visi galime patvirtinti šio metalo grožį. Vertinant kitas šio metalo savybes, tai jis pasižymi lankstumu bei minkštumu. Sidabras – dvasios tyrumo simbolis. Juk ne veltui dažniausiai religiniai simboliai, tokie kaip kryžiai, ikonos ir kt., gaminami būtent iš sidabro. Taip pat nuo seno sidabrui priskiriamos maigiškos galios, tikima, kad jis sugeria į save visus neigiamus žmogaus išgyvenimus. Maža to, tyrimais įrodyta, jog vanduo, į kurį panardinamas sidabras, veikai antibakteriškai. Sidabras turi ir daugiau gydomųjų savybių: ramina, gerina regėjimą, taip pat teigiamai veikia širdies ir smegenų veiklą, turi įtakos gydant virškinamojo trakto ligas, bronchitą, diabetą bei skydliaukę. Taigi, matyti, kad sidabras kaip taurusis metalas turi galybę teigiamų savybių, todėl ne veltui jis pasirinktas kaip simbolis dvidešimt penkerių santuokinio gyvenimo metų proga.

Jei santuokoje pragyvenote 25 metus jus svesite sidabrines vestuves.

Daugelyje šalių sidabrinių vestuvių tradicija siejama su germanų, gyvenusių viduramžiais, papročiais. Pastarieji puoselėjo tradiciją moteris, išgyvenusias santuokoje ketvirtį amžiaus, vainikuoti baltų, sidabrinių gėlių vainikais.

Vestuvių metinių kontekste sidabras simbolizuoja tai, kad drauge pragyventas ketvirtis amžiaus turi būti gerbiamas bei vertinamas tiek sutuoktinių, tiek jų aplinkos žmonių. Laikantis senos tradicijos, šią dieną sutuoktiniai viena skitam šalia vestuvinio žiedo užmauna ir sidabrinius žiedus. Sukakties šventės stalas taip pat turėtų būti serviruojamas sidabriniais indais bei įrankiais, dekoruojamas sidabrinėmis žvakidėmis ir pan. Svečiai šių sukaktuvių proga dovanoja visa, kas yra iš sidabro ar turi jo sudėtyje, pavyzdžiui, papuošalai, suvenyrai, stalo įrankiai, statulėlės, vazos.

Šios vestuvių metinės rodo jau ilgus drauge nugyventus metus. Jos ypatingos dar ir tuo, jog neretai minint šią sukaktį atnaujinami bažnytinės santuokos įžadai. Į šventę nuo seno priimta kviesti vestuvėse dalyvavusius svečius: piršlius, pamerges bei pabrolius ir kt. Viena smagiausių šventės detalių – vestuvių šventės nuotraukų bei filmuotos medžiagos peržiūra.

Trisdešimtosios vestuvių metinės – perlinės vestuvės. Apžvelgiant šio mineralo istoriją, tai perlų atsiradimą labai ilgą laiką gaubė įvairios legendos. Buvo manoma, kad tai moliuskų kiaušiniai, taip pat tikima, kad į kriauklę perlą įdeda žuvys ir pan. Perlų atsiradimui ištirti bei patvirtinti buvo atliekami moksliniai tyrimai.

Nuo seno tikima, kad perlai moterims padeda išsaugoti odos skaistumą, perlų spindesys ramina nervus, o ant kaklo nešiojamas papuošalas iš perlų saugo nuo gerklės ligų, taip pat normalizuoja kraujospūdį.

Prakalbus apie perlus, daugeliui iškyla neįprastai dailaus perlų vėrinio vaizdinys. Su tuo siejama ir perlinių vestuvių metinių simbolika – trisdešimt drauge pragyventų metų susineria vieni šalia kitų tarsi perlai karoliuose. Maža to, šis mineralas laikomas laimės talismanu bei derlingumo simboliu, tad nuo seno priimta, kad perlinių vestuvių metinių šventėje turi dalyvauti ne tik vaikai, tačiau ir gausus vaikaičių būrys.

Šventę vainikuoja itin graži tradicija – sutuoktinis savo žmonai padovanoja ant virvutės suvertus trisdešimt perlų. Žinoma, ne visi gali sau leisti tokią prabangą, tad puikiai tinka ir dirbtiniai perlai. Svečiai taip pat dovanoja dovanas su perlais, dirbtiniais perlais arba perlo spalvos.

Švęsti vestuvių metines, laikantis tradicijų bei atsižvelgiant į jų simboliką, labai gražu ir sutuoktiniams leidžia prisiminti drauge nugyventus metus, pasidžiaugti tuo, ką turi, ir iškelti sau tikslus tolesniam santuokinio gyvenimo keliui.

Vestuvių metinės (31–40 santuokos metai)

Nugyventi drauge trečdalį amžiaus geba tie sutuoktiniai, kurie deda daug pastangų į šiltų santykių puoselėjimą, kurie supranta, koks svarbus tarpusavio supratimas ir palaikymas, kurie yra suinteresuoti dirbti ties santykiais bei jų puoselėjimu.

Atšventus trisdešimties santuokos metų sukaktuves – perlines vestuves, kita sukaktis pažymima po ketverių metų. 

Trisdešimt ketvirtosios vestuvių metinės – gintarinės vestuvės. Gintaras traktuojamas kaip seniausias gydomasis akmuo. Nuo senų senovės šis akmuo buvo naudojamas per sutuoktuvių ritualus. Maža to, jis laikomas ne tik laimės bei sveikatos akmeniu, tačiau yra ir meilės talismanas. Gintaras vertinamas nuo senų laikų. Senovės Graikijoje dovanojamas gintaras simbolizavo, kad linkima laimės, o viduramžiais iš gintaro gamindavo žvakides, kryželius ir kitus krikščioniškus atributus.

Nuo seno gintaras laikomas migiškų savybių turinčiu akmeniu, atnešančiu ramybę bei sėkmę, skatinančiu švelnumą, altruizmą, ramumą ir pan.

Gintaras formuojasi bei gyvena toje pačioje aplinkoje kaip ir mes, todėl yra puikus simbolis vestuvių sukakties, kai sutuoktiniai drauge nugyvena trečdalį amžiaus. Jie kartu auga, formuoja savo santykius, asmenybes, vertybių sistemą, šeimą. Gintarinių vestuvių proga, žinoma, tinka dovanoti papuošalus, paveikslus, suvenyrus, aksesuarus bei kitus dirbinius iš gintaro. Šiuolaikiniai sukaktuvininkai šią dieną dažnai nuvyksta į Lietuvos pajūrį, aplanko Gintaro muziejų.

Trisdešimt penktosios vestuvių metinės – koralinės vestuvės arba drobinės vestuvės. Ką mes žinome apie koralus ir jų simbolinę reikšmę? Pirmiausia, tai bene vieni seniausių pusbrangių akmenų, turinčių religinę prasmę. Koralai simbolizuoja laimę, džiaugsmą, energiją, koralus nešiojančiam suteikia gyvenimo džiaugsmo.

Meilė santuokoje praleidus net trisdešimt penkerius metus yra vienas esminių aspektų, ji savo reikšmės nepraranda niekad. Todėl koralai turi simbolinę reikšmę ir šiuo atveju, jie pritraukia meilę, kurios niekada nebus per daug, nepaisant to, kiek metų sutuoktiniai yra drauge. 

Kaip jau minėjome, ši sukaktis kartais vadinama ir drobinėmis vestuvėmis. Drobė žinoma kaip storas, tvirtas audinys, tad simbolizuoja, kad sutuoktiniams drauge nugyvenus trisdešimt penkerius metus, jų santykiai yra tvirti.

Tikriausiai nekyla klausimų, ką dovanoti šia proga sutuoktiniams. Puikiai tiks viskas iš koralų arba drobės. O kalbant apie sutuoktinių dovanas vienas kitam, tai, esant galimybei, galite nudžiuginti savo sutuoktinį, padovanodami kelionę į šiltuosius kraštus ir nardymą prie koralų rifų. Tai būtų tikrai pati įspūdingiausia bei nepamirštama dovana koralinių vestuvių proga.

Taip pat yra švenčiamos ir trisdešimt septynerių su puse metų sukaktuvės. Tai aliumininės vestuvės. Aliuminis yra minkštas, lengvumu pasižymintis metalas. Nepaisant šių savybių, metalas yra tvirtas, tad ir vestuvių metinių kontekste aliuminis simbolizuoja sutuoktinių tarpusavio santykių bei šeimyninių ryšių lengvumą, lankstumą ir tvirtumą. Nuo seno šia proga dovanojami įvairūs buities reikmenys iš aliuminio, taip pat aliumininiai suvenyrai.

Keturiasdešimtosios vestuvių metinės – rubininės vestuvės. Ką mes žinome apie rubiną? Pirmiausia, tai rubinas yra valdžios, galybės ir karštos bei aistringos meilės simbolis. Šią simboliką galima sieti ir su brangakmenio spalva, kadangi rubinams būdingi įvairūs raudoni atspalviai. O ši spalva, kaip žinome, yra meilės ir aistros spalva.

Daugeliui žinoma,  kad rubinas – tai ugnies ir meilės akmuo. Vestuvių metinių kontekste šis brangakmenis simbolizuoja neblėstančius sutuoktinių jausmus, nepaisant to, kad drauge išgyventa net keturiasdešimt metų. Šis nueitas santuokos kelias porą tik stiprino ir jie augo drauge. Seniau buvo labai graži tradicija šių sukaktuvių proga į savo vestuvinius žiedus įsistatyti rubinus. Šiandieniniais laikais ši tradicija dažniau keičiama kita – labiau propaguojamas naujų žiedų su rubinais įsigijimas.

Keturiasdešimtųjų vestuvių metinių proga paprastai daroma didelė šventė, į kurią sukviečiami artimi giminaičiai, draugai ir, žinoma, vaikai su vaikaičiais. Šventinis stalas serviruojamas rubino spalvos indais, dekoruojamas rubino spalvos aksesuarais, galima uždegti ryškiai raudonų žvakių, stalą papuošti dailiomis raudonų rožių puokštelėmis. Šiais laikais šventėms neretai priskiriamas aprangos kodas, todėl ir rubininių sukaktuvių šventei galima sugalvoti aprangos kodą, pavyzdžiui, rubino spalva.

Sutuoktinių dovana vienas kitam paprastai būna papuošalai su rubinais, kaip jau minėjome, šiais laikais tai dažniausiai yra žiedas su rubinu. Taip pat nemažiau tinka vienas kitam dovanoti apyrankes, vėrinius, sages, sąsagas su rubinais. Kalbant apie svečių dovanojamas dovanas, tai rubininių vestuvių proga priimta dovanoti brangias dovanas, pavyzdžiui, baldus, brangius interjero elementus, vertingas vazas, paveikslus. Taip pat tinka rubino spalvos dovanos, pavyzdžiui: staltiesės, patalynė, užtiesalai, užuolaidos ir pan. Tačiau pažymėtina, kad visos dovanos yra orientuotos į buitį, namus.

Šioje straipsnio dalyje aptartos išties įspūdingos vestuvių metinių sukaktys, kai sutuoktiniai drauge nueina ilgą santuokinio gyvenimo kelią. Tačiau sukakčių simboliai rodo, kaip svarbu yra neblėstantys jausmai, tvirti, tačiau lankstūs santykiai.

Vestuvių metinės (41–50 santuokos metai)

Santuoka. Kiekvienas vestuvių dieną svajojame apie ilgus metus, kuriuos praleisime su savo antrąja puse. Tačiau, kad nugyventi metai teiktų džiaugsmą, laimę, būtų kupini švelnumo, supratimo ir taurių jausmų, kiekvienas iš sutuoktinių turi stengtis dėl šio bendro tikslo. Gera švęsti sukaktuvių metines ir suvokti, kad šalia jau daug metų yra žmogus, kuris jus supranta, myli, gerbia, kuris yra Jūsų atrama ir paguoda, su kuriuo patyrėte daugybę malonių įspūdžių ir dar nemažiau jų patirsite drauge. Ankstesnėse straipsnio apie vestuvių metines dalyse aptarėme simbolines vestuvių metinių reikšmes iki keturiasdešimtųjų – rubininių –vestuvių. Kita sukaktis švenčiama po penkerių metų.

Keturiasdešimt penktosios vestuvių metinės – safyrinės vestuvės. Pirmiausia safyras daugeliui, matyt, asocijuojasi su mėlyna spalva. Su ja ir siejamas brangakmenio pavadinimas – jis kilęs iš graikų kalbos žodžio „sappheiros“, reiškiančio „mėlynas“. Nuo seno buvo tikima, jog safyras suteikia garbės, nemirtingumo bei jėgos. Šie brangakmeniai simbolizuoja nuoširdumą, ištikimybę, o jų savininkams atneša išmintį, ramybę, džiaugsmą ir meilę.

Vestuvių metinių kontekste safyro simbolis yra siejamas su tuo, kad sutuoktiniai jau puikiai vienas kitą pažįsta, yra labai artimi ir jau vargu, ar kada išsiskirs. Tiek sutuoktinių garbus amžius, tiek jų santuokoje nugyventi metai liudija abipusę meilę ir pagarbą.

Safyrinių vestuvių metinių proga sutuoktiniai vienas kitam dovanoja papuošalus su safyrais. Svečiai dažniausiai dovanoja dovanas, susijusias su vandeniu, pavyzdžiui, mėlyna patalynė, rankšluosčiai, aksesuarai vonios kambariui ir pan.

Šventėje, kuri neretai švenčiama iškilmingai, dalyvauja artimi draugai, giminaičiai, žinoma, vaikai, vaikaičiai bei provaikaičiai. Šventės vieta, stalas dekoruojami mėlynais akcentais. Nuo seno priimta, kad sutuoktinių šventiniai drabužiai yra mėlynų atspalvių. Tokį aprangos kodą galima pasiūlyti ir šventės svečiams. Dominuoja mėlyna spalva arba mėlynos ir baltos spalvų derinys.

Pažymėtina, kad nuo keturiasdešimt penktųjų – safyrinių – vestuvių metinių iki penkiasdešimtųjų – auksinių – vestuvių metinių sukaktys švenčiamos kasmet ir kiekviena jų turi simbolinę prasmę.

Keturiasdešimt šeštosios vestuvių metinės – levandų vestuvės. Levandos asocijuojasi su romantika, tad simbolizuoja, jog net nugyvenus santuokoje keturiasdešimt šešerius metus romantika yra būtina ir ja privalu praskaidrinti santuokinį gyvenimą. Levandų vestuvių proga priimta dovanoti tekstilės, namų apyvokos daiktus, taip pat drabužius levandų spalvos arba puoštus levandų motyvais. Sutuoktiniai gali padovanoti bendrą dovaną sau – kelionę į Provanso regioną Prancūzijoje, garsėjantį levandų plantacijomis.

Levandu vestuviu metines svenciamos pragyvenus 46 metus santuokoje. Puiki levandomis kvepianti svente.

Keturiasdešimt septintosios vestuvių metinės – kašmyro vestuvės. Kašmyras yra aukščiausios kokybės vilna. Audiniai iš kašmyro ypatingai spindi, pasižymi minkštumu, patvarumu ir yra malonūs dėvėti. Ši sukaktis simbolizuoja, jog sutuoktinių santykiai yra brandūs, tvirti ir kupini švelnumo it kašmyras. Šios sukakties proga puikiai tinka dovanoti įvairius kašmyro drabužius, aksesuarus, audinius. Sutuoktiniai, jei turi galimybę, gali padovanoti sau bendrą dovaną – kelionę į egzotišką Kašmyro regioną Indijoje.

Keturiasdešimt aštuntosios vestuvių metinės – ametisto vestuvės. Ametistu puošėsi dar neolito laikotarpio gyventojai, vėliau skirtingose epochose bei kultūrose jis turėjo įvairių simbolių. Dabar tikima, kad ametistas ne tik išvaduoja nuo liūdesio, tačiau ir suteikia ramybės, harmonijos bei pusiausvyros. Vestuvių metinių kontekste ametistas simbolizuoja sutuoktinių santykių darną ir tarpusavio harmoniją. Dovanoti šia proga tinka ametistais inkrustuotus papuošalus, taip pat kitas dovanas, susijusias su violetine spalva.

Keturiasdešimt devintosios vestuvių metinės – kedro vestuvės. Kedras asocijuojasi su tvirtumu. Tokia gana paprasta ir kedrinių vestuvių simbolika – nugyvenus drauge beveik pusšimtį metų sutuoktinių santykiai bei sukurta šeima yra ypač tvirti. Šios sukakties proga porai tinka dovanoti kedro medienos dirbinius arba, jei šeima gyvena nuosavame name, gyvą kedro medelį, kurį galėtų pasodinti šalia savo namų.

Penkiasdešimtosios vestuvių metinės – auksinės vestuvės. Tai ypatinga sukaktis, nes pora santuokoje pragyveno pusę šimto metų. Auksas visada buvo siejamas su prabanga, didingumu, tad ir šiame kontekste simbolizuoja ypatingą progą. Auksinės vestuvės – tai ilgamečio darbo, pastangų ir ne visada lengvo bendradarbiavimo rezultatas. Drauge pragyventas penkiasdešimtmetis liudija tvirtą ir didelę sutuoktinių meilę, sukurtą ir puoselėjamą jau pusę šimto metų. Šia proga sutuoktiniai vienas kitam dovanoja auksinius papuošalus, simbolizuojančius meilę ir ištikimybę vienas kitam.

Remiantis senosiomis tradicijomis, tai auksinių vestuvių rytą sutuoktinis savo žmonai įteikia ryškiai geltonų gėlių puokštę (būtina paauksuoti gėles ar bent įpinti tam tikrų paauksuotų motyvų į kompoziciją), o žmona savo vyrui padovanoja puošnią lazdą. Sutuoktiniai apsijuosę jubiliejines aukso spalvos ar geltonas juostas bei lydimi šeimos vyksta į civilinės metrikacijos skyrių ar bažnyčią iškilmingam santuokos įžadų atnaujinimui. Dar vienas šios ceremonijos atributas – jubiliejinės sukakties aktas. Jame pasirašo ne tik sukaktuvininkai, tačiau ir kiekvienos dalyvaujančios kartos atstovai.

Auksines vestuviu metines svenciamos porai kartu pragyvenus 50 metu.

Auksinių vestuvių proga buvo priimta atnaujinti ir vestuvinius žiedus. Jie būdavo perliejami iš naujo bei, žinoma, pašventinami (jei sutuoktiniai tikintys). Šiais laikais pasitaiko, kad tiesiog nusiperkami nauji auksiniai žiedai ir pašventinami. Nauji žiedai įsigyjami ir tada, kai laikomasi dar vienos senos ir itin taurios tradicijos – savo penkiasdešimt metų nešiotus vestuvinius žiedus perduoti vaikaičiams. Kai kurios poros pasigamina naujus auksinius žiedus ir nešioja juos drauge su senaisiais vestuviniais žiedais. Kuri tradicija Jums priimtiniausią, tą ir galite pasirinkti. Tačiau matyti, kad vestuviniai žiedai šios sukakties iškilmėse vaidina svarbų vaidmenį.

Paprastai auksinių vestuvių proga rengiama didelė šventė, į kurią kviečiami artimieji, draugai ir, žinoma, vaikai, vaikaičiai bei provaikaičiai. Kadangi auksiniai indai stalo serviravimui būtų tikra prabanga, tai šventės stalui papuošti puikiai tiks aukso spalvos servetėlės, paauksuotos žvakidės ir kitos aukso spalvos dekoracijos. Galite ant stalo išdėlioti aukso spalvos stalo korteles ir pan. Dėmesys turėtų būti ne tik šventės vietai bei šventiniam stalui, tačiau ir transportui. Automobilį ar kitą transporto priemonę, kuria sukaktuvininkai vyksta atnaujinti įžadų, gražu papuošti auksiniais kaspinais, gėlėmis ar kitomis dekoracijomis.

Svarbi šventės dalis – prisiminimai. Tokiam ilgam santuokinio gyvenimo keliui paminėti šventės metu tinka vestuvinio filmo ir / ar nuotraukų peržiūra, iškilmingi tostai, dalijimasis prisiminimais iš prieš pusšimtį metų vykusios šventės.

Svečiai auksinių vestuvių proga dovanoja auksinius arba paauksuotus daiktus, pavyzdžiui, papuošalus, stalo įrankius, suvenyrus, rašiklius, paveikslus paauksuotais rėmais, laikrodžius ir kt.

Šioje straipsnio dalyje aptartos itin gražios vestuvių metinės, liudijančios ilgametę sutuoktinių meilė ir draugystę, bendrą indėlį į šeimos židinio puoselėjimą.

Vestuvių metinės (51–100 santuokos metai)

Taigi, matyti, kad sulig kiekvienais santuokos metais sutuoktinių tarpusavio ryšys tik stiprėja, o jausmai darosi brandesni. Vestuvių metinės simbolizuoja santuokos kelią. 

Aukščiau aptarėme dažniau švenčiamas vestuvių sukaktis, o šiame straipsnyje aptarsime tas vestuvių metines, kurias laimę švęsti turi ženkliai mažiau porų.

Penkiasdešimt penktosios vestuvių metinės – smaragdinės vestuvės. Smaragdo simbolinė prasmė – viltis ir atgimimas. Tai rodo, kad penkiasdešimt penktąsias vestuvių metines švenčiančių sutuoktinių gyvenimo kelias toli gražu nepasibaigęs, o auksinės vestuvės tebuvo tarsi atgimimas, po kurio darnus ir gražus bendro gyvenimo kelias tęsiasi. Smaragdas taip pat saugo šeimos židinį, traukia į namus meilę, sėkmę ir laimę. 

Šios sukakties proga priimta dovanoti papuošalus ar kitus dirbinius su smaragdais. Taip pat svečiai gali dovanoti žalios spalvos buities rakandus, namų puošybos elementus, drabužius, įvairius žaliuojančius augalus ir pan.

Šešiasdešimtosios vestuvių metinės – deimantinės vestuvės. Deimantas yra ne tik kiečiausias akmuo, tačiau neabejotinai ir pats gražiausias. O pastarasis aspektas lemia, kad jis ir vienas brangiausių. Deimantinės vestuvės – sukaktis, kurios sulaukia nedaug sutuoktinių, tad tiek drauge pragyventų metų liudija apie spinduliuojančią it deimantas pagarbą ir meilę vienas kitam, apie nugludintus tarpusavio santykius. Deimantas simbolizuoja laimę bei tvirtumą, o vestuvių metinių kontekste – šeimyninę meilę.

Nuo seno išlikusi labai graži šios sukakties tradicija – vaikai, vaikaičiai bei provaikaičiai sukaktuvininkams padovanoja žiedus su deimantais kaip meilės bei ištikimybes, dėkingumo bei didelės pagalbos ženklą.

Deimantinės vestuvės laikomos vienomis garbingiausių metinių. Kaip ir auksinių vestuvių proga, deimantinių vestuvių sukaktį švenčiant taip pat atnaujinami vedybiniai įžadai, o vestuviniai žiedai papuošiami deimantų akutėmis arba įsigyjami nauji žiedai su deimantais. 

Dar viena deimantinių vestuvių tradicija – šios dienos rytą sutuoktinė savo vyrą apjuosia jubiliejine juosta ir susega ją deimantais puošta sege. O sutuoktinis savo ruožtu žmonai sušukuoja plaukus bei įsega deimantais inkrustuotą segę. 

Deimantinių vestuvių šventė taip pat įspūdinga, tačiau ji dažniausiai švenčiama gausiame šeimos būryje: susirenka vaikai, žentai, maršios, vaikaičiai su savo šeimomis, provaikaičiai su savosiomis. Dovanoti tinka visa, kas yra su deimantais ar deimantų spalvos.

Šešiasdešimt penktosios vestuvių metinės – geležinės vestuvės. Geležis pasižymi tvirtumu ir kietumu, tad geležinių vestuvių sukaktis liudija sutuoktinių tarpusavio santykių tvirtumą. Šia proga dovanojami kaldintos geležies dirbiniai, pavyzdžiui, įrankiai židiniui, suvenyrai, namų puošybos detalės, papuošalai ir pan.

Šešiasdešimt septynerių su puse metų santuokoje proga švenčiamos akmeninės vestuvės. Visiems mums žinomas posakis „Lašas po lašo ir akmenį pratašo“. Akmeninės vestuvės rodo, kad laikas gali suardyti net ypatingu kietumu pasižymintį akmenį, tačiau didelės meilės nesuardys net ilgiausi metai. Šios sukakties proga sutuoktiniams tinka dovanoti tvirtus akmens dirbinius, pavyzdžiui, statulėles, žvakides, įvairius suvenyrus ir pan.

Septyniasdešimtosios vestuvių metinės – palaimintosios vestuvės. Užaugus vaikams, vaikaičiams bei provaikaičiams, sutuoktinių meilė vis dar gyva, o tai ir yra tikroji laimė bei palaima. Ši sukaktis – viena iš retųjų, jos sulaukia labai nedaug šeimų. Tad gražiausios bei vertingiausios dovanos šia proga yra, pavyzdžiui: graviruotos taurės, įrėminta sukaktuvininkų nuotrauka, bendro vedybinio gyvenimo filmas, nuotraukų koliažas, nutapytas sutuoktinių portretas ir kt. Kaip ir kitų retų sukaktuvių proga, palaimintųjų vestuvių metu galima atnaujinti santuokos įžadus.

Septyniasdešimt penktosios vestuvės – karūnuotosios vestuvės. Šios metinės tarsi vainikuoja itin ilgą sutuoktinių bendro gyvenimo kelią, drauge praleistus metus. Kartais šios vestuvės pavadinamos antrosiomis deimantinėmis vestuvėmis. Šios sukakties proga tinka dovanoti dovanas, kurios dovanojamos ir deimantinių vestuvių proga.

Aštuoniasdešimtosios vestuvių metinės – ąžuolinės vestuvės. Tai proga, kurios sulaukia labai nedaug sutuoktinių. Tiek metų drauge nugyvenusi pora džiaugiasi savo tarpusavio santykiais, gali didžiuotis itin ilgu nugyventu santuokiniu gyvenimu ir, žinoma, gausiu vaikų, vaikaičių, provaikaičių ir proprovaikaičių būriu.

Atsižvelgiant į sutuoktinių amžių, sveikatą, ši sukaktis dažniausiai švenčiama namuose, šeimos rate. Dovanoti puikiausiai tinka ąžuolo dirbiniai, pavyzdžiui: papuošalai, buities rakandai, aksesuarai, baldai, rėmai paveikslams ir kt. Labai gražu ir simboliška, jei sutuoktinių kieme šia proga pasodinamas ąžuoliukas.

Šimtosios vestuvių metinės – raudonosios vestuvės. Šią sukaktį ir jos pavadinimą sugalvojo viena sutuoktinių šeima, drauge pragyvensi ištisą amžių. Išties tai nepaprastas įvykis, kai abu sutuoktiniai sulaukia daugiau kaip šimto metų ir gali atšvęsti šimto metų vestuvių sukaktį.

Visos vestuvių sukaktys: nuo pirmųjų iki itin įspūdingų, simbolizuoja drauge nueitą poros kelią, išgyvenimus, laimė, meilę, visas įveiktas kliūtis, laimėjimus bei pasiekimus, išgyventus sunkumus bei turėtas laimės akimirkas. Meilė su kiekvienais metais kinta, jei santykiai puoselėjami teisingai – tada meilė bręsta.

Nesunku pastebėti, kad kiekvienų vestuvių metinių simbolis atspindi sutuoktinių santykių raidą: nuo trapių popierinių vestuvių iki itin tvirtų ir ilgaamžių ąžuolinių.

 

Griežtai draudžiama straipsnį kopijuoti, dauginti komerciniais ar kitais tikslais, platinti žiniasklaidos priemonėse bet kuriuo pavidalu be išankstinio raštiško autoriaus - parduotuvės "Giftman.lt" sutikimo.