Šiandien įkurtuvėms nėra suteikiama didelė reikšmė. Naujakuriams svarbu kuo greičiau įsikurti naujame name arba bute, kuo greičiau pamiršti statybų ar remonto ir persikraustymo rūpesčius bei pradėti ramų gyvenimą. Dažniausiai nauji šeimininkai nukelia įkurtuves neribotam laikui arba surengia paprastą pasisėdėjimą su draugais, kaimynais ar giminaičiais. Tačiau yra žmonių, kurie ir dabar puoselėja anksčiau galiojusias įkurtuvių tradicijas. Apžvelkime, kokios tai tradicijos. 

Anksčiau lietuviai švęsdavo įkurtuves du kartus. Pirmos įkurtuvės būdavo rengiamos tada, kai beveik visi darbai būdavo atlikti ir likdavo uždengti tik namo stogą. Tada naujakuriai pagamindavo daug gardžių patiekalų ir vaišindavo darbininkus. Antros įkurtuvės, savaime suprantama, įvykdavo tada, kai namo statyba būdavo visiškai užbaigta. 

Kraustymasis į naujus namus vykdavo per pilnatį – žmonės tikėjo, kad tik tada namuose vyraus pilnatvė. Žmonės vengė kraustytis į naujus namus pirmadieniais. Be to, dažnai pirmieji į trobą užeidavo ne žmonės, o gyvūnai. Dažniausiai tai būdavo katinas, gaidys arba šuo. Žmonės tikėjo, kad gyvūnai išvaro iš namų piktąsias dvasias ir pašalina blogą energiją. Taip pat kai kurie tikėjo, kad tokiu būdu gyvūnai yra aukojami dvasioms, kad jos neliestų namiškių. Ši tradicija neretai dar puoselėjama ir šiandien. 

Persikėlus gyventi į naujus namus, vyravo paprotys ant namų durų užrašyti užrašą „K+M+B” – tai Trijų Karalių vardų pirmosios raidės. Buvo tikima, kad tai atneš naujakuriams santarvę ir sėkmę. Tiesa, šis užrašas ir dabar dar rašomas virš daugelio tikinčiųjų durų.

uzrasas virs duru K+M+B

(nuotr. Christiano Betta / flickr.com / CC BY)

Taip pat prie namų lietuviai statydavo kryžius, o įeidavo į naujus namus tik su šventais paveikslais. Dažnai naujus namus šventindavo kunigai. 

Kai naujakuriai sukviesdavo svečius į puotą, pirmieji svečiai mesdavo į namo šeimininkus saują monetų tam, kad jiems visada visko užtektų. Naujakuriai pasitikdavo svečius su duona ir druska, kas yra svetingumo simbolis. Be abejo, vyravo ir dovanų dovanojimo tradicija. Tuo metu buvo populiaru naujakuriams dovanoti smulkias simbolines dovanas, pavyzdžiui, pasagą, gyvūnėlių figūrėles. Taip pat buvo sveikintini buityje reikalingi daiktai, pavyzdžiui, knygos apie namų ūkį, stalo įrankiai, rankšluosčiai, pledai, žvakidės, šviestuvai ir net baldai. Labai populiaru buvo dovanoti stalą – tai buvo maisto ir sotumo ženklas. 

Mielieji, jeigu esate pakviesti į įkurtuves, turite laikytis senų tradicijų ir parinkti naujakuriams dovanėlę. Platų įkurtuvių dovanų asortimentą rasite „Giftman“. Padovanokite naujiems šeimininkams magnetuką-butelio atidarytuvą „Alaus bokalas“. Tai nuostabus suvenyras alaus mėgėjams bei praktiška dovana, kurią pravartu turėti namų ūkyje. Atidarytuvo išvaizda labai originali, primenanti tikrąjį alaus bokalą su putomis. Taip pat galite padovanoti naujakuriams žvakidę „Dviratis“. Žvakidė stovi ant tvirto medinio pagrindo. Žvakutę galima bus įdėti į prie vairo pritvirtintą stiklinį indelį. Dviratis atrodo labai stilingai, todėl taps puikia namų interjero dalimi. 

Taigi, nors daugelis įkurtuvių tradicijų išnyko, kai kurios gyvuoja iki šiol. Dovanų dovanojimo tradicija yra tokia pati populiari kaip ir anksčiau. Todėl jeigu nežinote, kokią dovanėlę paruošti naujakuriams, apsižvalgykite mūsų parduotuvėje ir tikrai rasite tinkamiausią variantą.